پذيرش > مقاله‌ها > نقدی بر عملکرد انجمن

نقدی بر عملکرد انجمن

دو شنبه 12 فروردین 1392, بوسيله‌ى صادق نقاش‌زاده یزدی

قرار بود که این متن در نوزدهمین همایش سالانه سمپادی‌ها در فروردین ۹۲ خوانده شود اما متاسفانه به دلیل دیر شروع شدن مراسم و کمبود وقت این امر میسور نشد.
انتشار این متن در وب‌سایت انجمن در راستای اطلاع‌رسانی و تشویق به نقد عملکرد انجمن است.
نویسنده این متن مشتاق به دانستن نظرات شما خوانند گرامی است.

باشد که این مطلب در پیشرفت روز افزون انجمن مفید باشد:

دوستان، آقایان و خانم‌ها

هفت سال از شروع به کار انجمن ما گذشته است. علاوه بر ۹ گردهمایی ۱۱ فروردین (پس از تشکیل انجمن)، خوشبختم که اعلام کنم نود و پنجمین پاتوق ماهانه انجمن در اولین چهارشنبه فروردین ۱۳۹۲ برگزار شد. در این هفت سال فراز و فرودهای زیادی هم در شرایط پیرامونی و هم در کارکرد انجمن داشتیم. خوب است که نگاهی به این فراز و فرودها داشته باشیم و بخصوص کاستی‌های انجمن را بیابیم تا چراغ راه آینده‌مان شود.

در این مجال بنده مایلم نگاهی اجمالی یا شاید بتوان گفت انتقادی به بخش عملکردی انجمن داشته باشم.

علی‌رغم اینکه انجمن سمپاد یک سازمان دوستانه و در راستای دوستی است و تفاوت‌های بنیادی با سایر سازمان‌های دیگر دارد، اما این سازمان بودن که لازمه‌ی هویت قانونی آن است، الزاماتی دارد. مانند یک محل اقامت قانونی و یک هیات مدیره فعال برای گرداندن این سازمان. این سازمان مردم‌نهاد بنا به ذات و تعریف ماهوی خود متکی به اعضایش است و فعالیت‌هایش در راستای نفع رساندن به اعضا و یا در جهت خواست اعضایش است. بنابراین لازم است که تلاش‌های ضروری برای حفظ این هویت و وجهه‌ی قانونی از سوی مجریان امور جاری در انجمن پیگیری شود.

التفات ادوار هیئت اجرایی منتخب به این مسئله در اولویت اول و توجه به آن از سوی تک تک اعضا در اولویت بعدی تنها راهکارهای این مهم از نظر من می‌باشد.

از نظر اینجانب عمل‌کرد انجمن تاکنون به قدر کافی شفاف نبوده است. این شفافیت بخصوص در زمینه مالی و قوانین و آیین‌نامه‌‌های داخلی بسیار مهم است. این عدم شفافیت گاهی منجر شده که عده‌ای از دوستان سمپادی گمان کنند انجمن و حیطه مدیریت آن در اختیار گروه اندکی است و این عده دیگران را از ورود به کادرهای مدیریتی و اجرایی انجمن دور نگه می‌دارند. دوست دارم از اینجا به همه دوستان اعلام کنم، که این انجمن همواره متعلق به همه‌ی سمپادی‌ها بوده و تا ابد خواهد بود. استفاده از کانال سایت سمپاد را به عنوان ابزاری کارآمد در جهت رفع این نقیصه به دوستان خودم در ادوار هیئت مدیره پیشنهاد می‌کنم.

در راستای آسیب شناسی پیامدهای عدم شفافیت باید عرض کنم؛

شفاف نبودن عمل‌کردها، مشکلات و فرصت‌های پیش روی انجمن باعث شده است که شمار اعضای رسمی انجمن قابل توجه نباشد و سمپادی‌ها انجمن را از آن خود ندانند.

از همه مهمتر اینکه انجمنی که می‌خواست خانه هر سمپادی باشد دچار عارضه داوری‌های درست و نادرست از راه دور شد. داوری‌هایی که اگر فضای اطلاع‌رسانی شفاف‌تر بود و امکان نقد و گفت و شنود بیشتر فراهم بود می‌توانست به انتقادها و تعاملات روشنگری بدل شود که علاوه بر جذب افراد بیشتر، امکان رشد بیشتری برای انجمن ایجاد کند. متأسفانه این داوری‌های از راه دور جدا از درست یا نادرست بودن و ایجاد شبهه در مورد سلامت مالی کادر مدیریتی و اجرایی انجمن، اثر زیادی در عضوگیری انجمن داشته است. این ضعف بخصوص در زمان انتخابات هیات مدیره در هر دوره بازتاب آشکارتری می یابد.

نقطه ضعف دیگر در سابقه چندین ساله‌ی انجمن، ضعف بنیه اقتصادی آن است. حداقل هزینه‌های انجمن؛ هزینه اجاره فضا، حقوق مدیرعامل و کادر اجرایی، هزینه‌های اطلاع‌رسانی اعم از سایت‌های انجمن، تلفن و سیستم اطلاع‌رسانی پیامکی، پست و مواردی مانند آن است. بنا بود که این هزینه‌ها از چند محل تأمین شود،

اولین و بهترین محلی که برای تأمین این هزینه‌ها پیش‌بینی شده بود، حق عضویت اعضا بود. این محل تأمین هزینه باعث می‌شود که انجمن به هیچ سازمان و فردی در داخل و خارج انجمن وابستگی نداشته باشد و بتواند تمام تصمیمات را به صورت مستقل و در راستای اهداف انجمن و اعضای آن اتخاذ نماید.

محل دیگری که برای تأمین هزینه‌های انجمن پیش‌بینی شده بود کمک داوطلبانه اعضا به عنوان پشتیبانان انجمن بود.
همچنین پیش‌بینی شده بود که از محل برگزاری کارگاه‌های تخصصی، آموزشی و مانند آن و همچنین ارائه خدمات خرید کالا و خدمت گروهی به اعضا بخشی از هزینه‌ها تأمین شود.

با کمال تأسف باید اعلام کنم این روش‌ها بعد از هفت سال هنوز به منبعی قابل اطمینان که پشتوانه فعالیت‌های انجمن باشد تبدیل نشده است. پیشنهاد بنده این است که علاوه بر پیگیری جدی‌تر هیات مدیره برای عضویت سمپادی‌های در انجمن، پشتیبانان انجمن از گذشته تا به حال در بخشی که به همین نام در سایت در نظر گرفته شده است، به جزئیات یاد شده و مورد قدردانی قرار گیرند تا هم تقدیری هر چند ناکافی از ایشان به عمل آمده باشد و هم مشوقی باشد برای سایر عزیزانی که به هر نحو امکانی برای حمایت از انجمن دارند و هم راهی باشد برای آگاه شدن اعضا از روش‌های گوناگون حمایت از انجمن.

مشکلات و کاستی‌های انجمن بیش از این‌هاست، اما به نظر این‌جانب موارد فوق از جمله مهمترین عارضه‌ها و مشکلاتی است که انجمن دچار آن بوده و هست که در صورت رفع آن‌ها می‌توان امیدوار بود بستر مناسبی برای فعالیت‌های بیشتر و رفع سایر مشکلات جنبی‌تر فراهم گردد. و صد البته در این مشکلات مدیران انجمن، اعضای انجمن و سمپادی‌ها همه به نحوی و از نگاهی مسؤولند و بر همه‌ی ماست که این مشکلات را با کمک یکدیگر رفع کنیم.

برای جمع‌بندی عرایض‌ باید از هیئت مدیره ادوار آینده انجمن بخواهم که شفافیت و مقدار اطلاع‌رسانی در مورد مسایل مالی، تصمیمات و جلسات و برنامه‌های انجمن را افزایش دهند.
از اعضا درخواست دارم به صورت فعال در انجمن مشارکت کنند و خواسته‌های خود را از انجمن مطرح کنند، انجمن را از آن خود بدانند و برای محقق شدن خواسته‌هایشان از انجمن، خود قدم پیش بگذارند.
از سمپادی‌های غیرعضو هم دعوت می‌کنم که به انجمن بپیوندند.
و از همه تقاضا دارم ایرادات و مشکلات را به انجمن گوش‌زد کنند و پیشنهادهای خود را برای داشتن انجمنی پویاتر و بهتر مطرح نمایند. شفافیت اطلاعات و پاسخگویی را از هیات مدیره انجمن به صورت متواتر طلب کنند و در آخر دست هیات مدیره را برای رسیدن به نتیجه مطلوب جمع‌مان بگیرند.

از مدیران، سیاست‌گذاران، کادر اجرایی و تک‌تک اعضای انجمن در ادوار گذشته و حال برای حفظ بنیان‌های انجمن در سال‌های سختی که بر انجمن گذشت بسیار سپاسگذارم.

به امید فردایی بهتر در ایرانی آباد، آزاد و مستقل

P.-S.

معرفی نویسنده:

صادق نقاش‌زاده، دانش‌آموخته ۷۷ سمپاد یزد و از موسسین انجمن بوده است. وی در چند دوره عضو هیات مدیره اجرایی انجمن بوده است.

نشانی ایمیل sadeq at سمپاد دات اینفو پذیرای نقد‌ها و نظرات شما در باره انجمن و این نوشته است

نسخه قابل چاپ

نشانی دفتر انجمن سمپاد

دفتر انجمن سمپاد از سال ۱۳۸۵ در محل پارک علم و فناوری اقبال مستقر است.

- نشانی پستی: یزد، خیابان شهید مطهری، پارک علم و فناوری اقبال، دفتر انجمن دانش‌آموختگان استعدادهای درخشان.

- تلفن: ۳۷۲۶۰۱۰۳

- نشانی وب‌سایت انجمن: www.SAMPAD.info

- نشانی پست الکترونیک انجمن:

با ما تماس بگیرید

بنر معرفی سایتSPIP | اسکلت | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0